5.2 TORCH-інфекції
5.2.1 ЦМВ-інфекція
5.2.2 Герпетична інфекція
5.2.3 Вірус Епштейна-Барр
5.2.4 Токсоплазмоз (Toxoplasma gondii)
5.2.5 Краснуха (Rubella virus)
5.2.6 Parvovirus B19
5.2.7 TORCH-пакети
5.3 Урогенітальні інфекції
5.3.1 Chlamydia trachomatis
5.3.2 Mycoplasma/Ureaplasma
5.3.3 Treponema pallidum
5.3.4 Trichomonas vaginalis
5.3.5 Candida
5.3.6 Neisseria gonorrhoeae
5.3.7 ВПЛ (вірус папіломи людини)
5.3.8 Біоценоз урогенітальний
5.4 Інші інфекції
5.4.2 Bordetella pertussis
5.4.3 Chlamydia pneumoniae
5.4.4 Helicobacter pylori
5.4.5 Mycoplasma pneumoniae
5.4.6 Staphylococcus aureus, MRSA (метицилінрезистентний)
5.4.7 Епідемічний паротит (Rubalavirus)
5.4.8 Кір (Morbillivirus)
5.4.9 Паразитарні дослідження
10.2 Показники ліпідного обміну
10.3 Вітаміни
10.4 Діагностика анемії
10.5 Маркери серцево-судинних захворювань
10.6 Гострофазові маркери
13.1 Моніторинг ліків
13.2 Тяжкі метали
13.3 Діагностика порушень метаболізму
13.4 Амінокислоти
α-фетопротеїн (АФП) — білок, який активно синтезується плодом під час внутрішньоутробного розвитку і майже не виділяється організмом людини після народження. Його рівні підвищуються у жінок під час вагітності. Тест застосовують під час вагітності для скринінгу хромосомної патології плода та дефектів невральної трубки. Підвищення рівня АФП може бути пов’язано з онкологічними захворюваннями печінки, яєчників і яєчок. Аналіз використовується у діагностиці й для контролю лікування гепатоцелюлярної карциноми, метастазів різних пухлин у печінку, новоутворень гонад. Оптимально досліджувати в комплексі з РЕА, СА 125, β-ХГЛ.
β-ХГЛ — структурна частина гормону, який в нормі синтезується плацентою під час вагітності. У разі вагітності застосовується для скринінгу хромосомної патології плода й дефектів невральної трубки. Підвищення рівнів β-ХГЛ у чоловіків і невагітних жінок може свідчити про розвиток в організмі онкологічних захворювань. Аналіз використовується в діагностиці трофобластичної хвороби, онкологічних захворювань яєчників і яєчок. Його слід здавати в комплексі з АФП, ЛДГ, РЕА, СА 125 та іншими онкомаркерами.
ХГЛ — гормон, який в нормі синтезується плацентою під час вагітності. Виділяють ХГЛ зв’язаний з білками і незв’язаний (вільний). Вільний ХГЛ визначає активність гормону. Тест застосовують у вагітних для скринінгу хромосомної патології плода та дефектів невральної трубки. Підвищення рівнів β-ХГЛ у чоловіків і поза вагітності може свідчити про розвиток онкологічних захворювань. Аналіз використовується в діагностиці трофобластичної хвороби, онкологічних захворювань яєчників і яєчок. β-ХГЛ слід здавати в комплексі з АФП, ЛДГ, РЕА, СА 125 та іншими онкомаркерами.
β2-мікроглобулін — білок, який синтезується практично у всіх клітинах організму. Він відіграє важливу роль у забезпеченні роботи клітинного імунітету. Аналіз використовується для визначення прогнозу, контролю лікування та ризику рецидиву онкологічних захворювань (множинна мієлома, деякі форми лейкемії та лімфоми), оцінки функціональної активності нирок (після трансплантації нирок, за системних захворювань (ревматоїдний артрит, склеродермія та ін.)). Його слід здавати в комплексі зі специфічними онкомаркерами, загальним і біохімічним аналізами крові.
SCCА — білок, який присутній у тканинах плоскоклітинних карцином різної локалізації. Він є високочутливим онкомаркером плоскоклітинних карцином і використовується в комплексі з іншими методами для діагностики, оцінки контролю ефективності лікування, виявлення рецидиву раку шийки матки, легенів, органів сечостатевої системи, стравоходу. Його слід здавати з іншими маркерами онкозахворювань (Cyfra СА 21-1, СА 15-3, СА 19-9, СА 72-4 та ін.).
α-фетопротеїн і дез-γ-карбоксипротромбін — речовини, які синтезуються печінкою у разі гепатоцелюлярної карциноми і відображають активність її ураження пухлинним процесом. Їхня комплексна оцінка широко використовується в моніторингу ефективності лікування та оцінки ризику рецидиву гепатоцелюлярної карциноми. Краще здавати разом з АФП та іншими онкомаркерами.
Нейрон-специфічна енолаза (НСЕ) — речовина, яка присутня у нервовій тканині й клітинах нейроендокринного походження. НСЕ є маркером ураження нервової тканини різної етіології, нейроендокринних пухлин. Аналіз широко використовується в діагностиці деяких форм раку легенів, нейробластом, пухлин наднирників і шлунково-кишкового тракту. Його слід здавати в комплексі з іншими специфічними онкомаркерами.
Bone TRAP 5b — специфічний (властивий тільки кісткам) фермент, який бере участь у процесах резорбції (руйнування) кісткової тканини. Визначення рівнів Bone TRAP 5b є вкрай важливим для діагностики цілого ряду захворювань (зокрема в разі розвитку кісткових метастазів за онкологічних захворювань), для яких характерне посилене руйнування тканин кісток. Оцінку рівнів Bone TRAP 5b бажано проводити в комплексі з визначенням β-Cross Laps.
Cyfra СА 21-1 — найчутливіший онкомаркер карциноми легенів. Рівні Cyfra СА 21-1 підвищуються у разі раку легенів, онкологічних захворювань матки і сечового міхура. Може бути підвищений у курців і за наявності запальних захворювань легенів. Аналіз широко використовується як додатковий маркер у діагностиці раку легенів і моніторингу ефективності його лікування, а також для оцінки стану пацієнта у разі раку сечового міхура.
HE4 — білок, який синтезується епітеліальними клітинами репродуктивних органів, легенів, підшлункової залози. Цей білок є більш чутливим і специфічним маркером епітеліального раку яєчників порівняно із СА 125. Аналіз широко використовується в діагностиці раку яєчників, оцінці ефективності його лікування, моніторингу появи рецидивів і метастазування. Також він може застосовуватися в діагностиці раку молочної залози і раку ендометрію. Його обов’язково слід здавати в комплексі з СА 125, СА 15-3 та іншими специфічними онкомаркерами.
S-100 — специфічний білок нервової тканини. Його рівні різко підвищуються за різних уражень нервової системи (травми, запалення, крововиливи та ін.). Також спостерігається підвищення його рівнів у разі розвитку меланоми шкіри. Аналіз використовується для діагностики злоякісної меланоми шкіри, наявності та ступеня ушкоджень нервової системи, хвороби Альцгеймера, прогнозу перебігу захворювань.
S-100 — специфічний білок нервової тканини. Його рівні різко підвищуються за різних уражень нервової системи (травми, запалення, крововиливи та ін.). Також спостерігається підвищення його рівнів у разі розвитку меланоми шкіри. Аналіз використовується для діагностики злоякісної меланоми шкіри, наявності та ступеня ушкоджень нервової системи, хвороби Альцгеймера, прогнозу перебігу захворювань.
СА 72-4 — білок, який є частиною епітеліальних мембран і у великих кількостях виділяється пухлинами органів шлунково-кишкового тракту (шлунка, кишківника, підшлункової залози), яєчників, молочних залоз. Він є чутливим онкомаркером шлунка. Може бути підвищений уразі пухлин і запальних захворювань в інших органах шлунково-кишкового тракту. Аналіз може використовуватися в комплексі з СА 242, СА 19-9, РЕА для діагностики та оцінки ефективності лікування раку шлунка та в комплексі із СА 125 — для раку яєчників.
СА 242 — специфічний онкомаркер, який виявляється в організмі у разі розвитку пухлин шлунково-кишкового тракту (шлунка, кишківника, підшлункової залози). Аналіз широко використовується, якщо є підозра на рак підшлункової залози, рак шлунка, колоректальний рак, в оцінці ефективності їхнього лікування, для моніторингу рецидивів і виявлення метастазів. Здавати його слід в комплексі з іншими онкомаркерами (СА 19-9, СА 50, СА 72-4 та ін.).
СА 15-3 — білок, який виділяється клітинами карциноми молочної залози. Аналіз використовується для диференційної діагностики злоякісних і доброякісних пухлин молочної залози в комплексі з іншими показниками, оцінки ефективності лікування карциноми молочної залози, раннього виявлення рецидивів захворювання і метастазів пухлини. Здавати його обов’язково слід у комплексі з раково-ембріональним антигеном. Може бути підвищений у разі пухлин інших органів і доброякісних захворювань, у вагітних в третьому триместрі.
СА 50 — найбільш чутливий онкомаркер раку підшлункової залози, може виявляти рак, коли традиційний онкомаркер СА 19-9 в нормі, тому слід здавати в комплексі з іншими маркерами раку підшлункової залози (СА 19-9, СА 242). Може бути підвищений, якщо є інші пухлини шлунково-кишкового тракту, печінки, легенів, молочної залози, простати, а також запальні захворювання цих органів.
СА 19-9 — білок, який синтезується клітинами епітелію органів шлунково-кишкового тракту, легенів, передміхурової і слинної залоз. Є високочутливим маркером раку підшлункової залози, хоча у частини людей може бути нормальним, тому слід обов’язково доповнювати визначенням онкомаркера СА 50, а також СА 242. Рівні СА 19-9 можуть підвищуватися, якщо є онкологічні процеси в інших органах, наприклад, в печінці, шлунку, кишківнику, тому потрібен комплекс з іншими онкомаркерами (СА 242, СА 50, СА 72-4, РЕА).
СА 125 — білок, який виділяється епітеліальними клітинами яєчників, органів ШКТ, нирок, легенів. Підвищення його рівнів може свідчити про розвиток онкологічного процесу в цих органах. Найбільш часто виявляється у разі пухлин яєчників. Аналіз використовується в діагностиці та оцінці ефективності лікування раку яєчників і аденокарциноми підшлункової залози. З огляду на низьку специфічність аналізу, його обов’язково слід здавати в комплексі з іншими онкомаркерами яєчників і підшлункової залози (СА 50, СА 19-9, HE4, BRCA та ін.).
BRCA — діагностичний тест, який дає змогу виявити у жінки схильність до розвитку раку яєчників і молочної залози. Зміни в генах є одним з причинних факторів розвитку цих захворювань. Виявлення таких змін допоможе оцінити ризик появи раку ще до початку його розвитку і завчасно поставити пацієнтку на облік з обов’язковим проходженням профілактичних оглядів. Така тактика сприяє виявленюю захворювання на ранніх стадіях і забезпечує високу ефективність лікування.
Простат-специфічний антиген — білок, який синтезується епітелієм передміхурової залози і представлений в організмі вільною та зв’язаною фракціями. Підвищення його рівнів свідчить про наявність патологічних порушень у роботі передміхурової залози (пухлина, запалення, травматизація та ін.). Аналіз використовується для діагностики раку передміхурової залози, оцінки ефективності його лікування, раннього виявлення рецидивів і появи метастазів. Його слід проводити в комплексі з вивченням простатичної кислої фосфатази, тканинним поліпептидним антигеном.
Простатична кисла фосфатаза — фермент, який присутній у великих кількостях в тканинах передміхурової залози. Його рівні досить різко зростають у разі розвитку раку передміхурової залози (РПЗ). Аналіз використовується для оцінки ефективності лікування РПЗ, раннього виявлення рецидивів захворювання і метастазів пухлини. Його слід здавати в комплексі з простат-специфічним антигеном (ПСА) і тканинним поліпептидним антигеном.
Раково-ембріональний антиген в нормі виробляється багатьма органами під час росту і розвитку плода у внутрішньоутробному періоді. Після народження людини його синтез в організмі практично припиняється, а підвищення рівнів свідчить про розвиток пухлини. Аналіз використовується для діагностики пухлинних захворювань органів шлунково-кишкового тракту, молочної залози і легенів, моніторингу ефективності їхнього лікування, виявлення метастазів і рецидивів. Його слід здавати зі специфічними онкомаркерами, які допоможуть уточнити локалізацію пухлини.
Тканинний поліпептидний антиген — речовина, яка присутня в епітеліальних клітинах і пухлинах, сформованих з видозмінених епітеліальних клітин. Його рівні різко підвищуються у разі розвитку епітеліально-клітинних карцином. Аналіз використовується в діагностиці та оцінці ефективності лікування раку легенів, простати, молочної залози, яєчників. Його слід здавати в комплексі із простат-специфічним антигеном, раково-ембріональним антигеном та іншими специфічними маркерами онкозахворювань.
Тумор-M2-піруваткіназа — білок, який у великих кількостях синтезується клітинами більшості пухлин. Активність його синтезу безпосередньо залежить від злоякісності пухлини. Аналіз використовується для виявлення онкологічних захворювань, оцінки їхньої злоякісності й ефективності лікування, а також моніторингу рецидивів і метастазів. Аналіз варто здавати в комплексі з іншими онкомаркерами шлунково-кишкового тракту, молочної залози, антигеном плоскоклітинної карциноми та ін.
Фактор некрозу пухлини (ФНП) — речовина, що секретується імунними клітинами і забезпечує захист організму на рівні клітинного імунітету. ФНП бере участь в боротьбі з бактеріями і вірусами, знищує пухлинні клітини. У разі збою роботи імунної системи, він провокує запальні й деструктивні процеси. ФНО відіграє роль у патогенезі автоімунних захворювань. Аналіз використовується для діагностики і оцінки ефективності лікування автоімунних захворювань, оцінки тяжкості сепсису.
Хромогранін А — білок, який секретується ендокринними клітинами і бере участь в регуляції секреторних процесів. Різка зміна рівнів хромограніну А спостерігається у разі розвитку нейроендокринних пухлин. Показник використовується для визначення ефективності лікування і прогнозу інсуліноми, соматостатиноми, АКТГоми, гастриноми, раку передміхурової залози та інших пухлинних захворювань нейроендокринної системи. Аналіз слід вивчати в комплексі з оцінкою рівнів гормонів, які секретуються ураженим органом.