5.2 TORCH-інфекції
5.2.1 ЦМВ-інфекція
5.2.2 Герпетична інфекція
5.2.3 Вірус Епштейна-Барр
5.2.4 Токсоплазмоз (Toxoplasma gondii)
5.2.5 Краснуха (Rubella virus)
5.2.6 Parvovirus B19
5.2.7 TORCH-пакети
5.3 Урогенітальні інфекції
5.3.1 Chlamydia trachomatis
5.3.2 Mycoplasma/Ureaplasma
5.3.3 Treponema pallidum
5.3.4 Trichomonas vaginalis
5.3.5 Candida
5.3.6 Neisseria gonorrhoeae
5.3.7 ВПЛ (вірус папіломи людини)
5.3.8 Біоценоз урогенітальний
5.4 Інші інфекції
5.4.2 Bordetella pertussis
5.4.3 Chlamydia pneumoniae
5.4.4 Helicobacter pylori
5.4.5 Mycoplasma pneumoniae
5.4.6 Staphylococcus aureus, MRSA (метицилінрезистентний)
5.4.7 Епідемічний паротит (Rubalavirus)
5.4.8 Кір (Morbillivirus)
5.4.9 Паразитарні дослідження
10.2 Показники ліпідного обміну
10.3 Вітаміни
10.4 Діагностика анемії
10.5 Маркери серцево-судинних захворювань
10.6 Гострофазові маркери
13.1 Моніторинг ліків
13.2 Тяжкі метали
13.3 Діагностика порушень метаболізму
13.4 Амінокислоти
L-аргінін — амінокислота, що бере участь у синтезі й метаболізмі безлічі життєво важливих речовин, сприяє нормальній діяльності серцево-судинної системи, впливає на роботу імунної, ендокринної систем. Якщо є відхилення від норми рівнів L-аргініну, відбувається збій обмінних процесів в організмі, підвищується ризик розвитку багатьох хвороб, зокрема захворювань серця. Вивчення рівнів L-аргініну дає змогу виявити його дефіцит. Аналіз використовується для діагностики метаболічних порушень, для виявлення та проведення корекції лікування багатьох захворювань. Аналіз слід здавати в комплексі з визначенням рівнів інших амінокислот.
α-аміномасляна кислота бере участь в метаболізмі й синтезі багатьох життєво важливих речовин. Визначення рівнів α-аміномасляної кислоти дає змогу виявляти порушення обмінних процесів в організмі. Аналіз краще комбінувати з вивченням інших амінокислот.
Аланін — одна з найважливіших в людському організмі амінокислот. Аланін бере участь у забезпеченні організму енергією, активно впливає на роботу імунної системи. Відхилення від норми рівнів аланіну можуть вказувати на розвиток цілого ряду захворювань (хвороби нирок, ендокринної системи та ін.). Визначення рівнів аланіну дає змогу виявити його дефіцит або надлишок і використовується для діагностики порушень обміну речовин, корекції лікування багатьох захворювань. Аналіз краще здавати в комплексі з вивченням інших амінокислот.
Аспарагінова кислота входить до складу білків і бере активну участь в їхньому метаболізмі, бере участь в обміні пуринів, азоту, багатьох амінокислот. Аналіз може використовуватися в діагностиці порушень обмінних процесів в організмі. Його краще проводити в комплексі з оцінкою інших амінокислот.
Валін бере участь в процесах енергетичного обміну, підтримує нормальні рівні азоту в організмі, забезпечує метаболічні процеси в м’язах. Аналіз використовується для діагностики порушень обміну речовин. Він побічно вказує на стан печінки і м’язової тканини, адекватність харчування. Його краще здавати в комплексі з оцінкою інших амінокислот.
Гідроксипролін — важлива складова колагену. Рівні гідроксипроліну активно реагують на патологічні зміни в сполучній тканині. Аналіз використовується для діагностики захворювань, що вражають сполучну тканину (хвороби Педжета, Марфана та ін.) і оцінки стану кісткової тканини. Аналіз краще використовувати разом з оцінкою інших амінокислот.
Гістидин — важлива структурна частина багатьох ферментів. Він є попередником гістаміну (головного медіатора запалення). Гістидин забезпечує активний ріст тканин і їхнє активне відновлення після пошкоджень. Аналіз може використовуватися для діагностики порушень обмінних процесів, автоімунних захворювань (ревматоїдного артриту), патології вагітності. Його краще комбінувати з визначенням рівнів інших амінокислот.
Гліцин — амінокислота, яка бере активну участь в обміні речовин, впливає на роботу нервової системи, знижує негативний вплив стресу на організм, покращує працездатність. Аналіз може використовуватися для діагностики порушень обмінних процесів і непрямої оцінки стану центральної нервової системи. Аналіз краще здавати разом з вивченням інших амінокислот.
Глутамін — найбільш поширена амінокислота в організмі людини. Він задіяний у синтезі багатьох речовин (серед них і ферментів, інших амінокислот, вуглеводів, ДНК, фолієвої кислоти), бере участь в метаболічних процесах, впливає на проникність клітин. Визначення рівнів глутаміну може використовуватися для діагностики порушень обмінних процесів. Для підвищення інформативності аналізу його слід здавати в комплексі з іншими амінокислотами.
Глутамінова кислота — амінокислота, що відіграє важливу роль у забезпеченні нормальної роботи нервової системи. Вона є важливим джерелом енергії для нервових клітин і виступає в ролі нейромедіатора (речовини, яка передає сигнали між клітинами). Крім того, бере участь в регуляції вуглеводного обміну. Вивчення рівнів глутамінової кислоти використовується для діагностики порушень обмінних процесів. Слід здавати в комплексі з іншими амінокислотами.
Ізолейцин — незамінна амінокислота, що регулює енергетичний обмін в організмі. Ізолейцин забезпечує витривалість і працездатність людини. Визначення рівнів ізолейцину використовується для виявлення порушень обмінних процесів в організмі, зокрема для специфічної діагностики лейцинозу (хвороби кленового сиропу), для якого характерне підвищене виведення з організму із сечею ізолейцину.
Речовина, що складається із залишків амінокислот, які утворюються в процесі їхнього метаболізму. Карнозин впливає на роботу ЦНС і серцево-судинної системи, вважається сильним антиоксидантом. Він бере участь в нейтралізації токсинів, активізує роботу імунної системи. Визначення рівнів карнозину разом з вивченням рівнів амінокислот дає змогу виявляти порушення обмінних процесів в організмі.
Лейцин — забезпечує в організмі ряд життєво важливих фізіологічних процесів. Сприяє регенерації пошкоджених тканин, росту організму, регулює рівні цукру і холестерину, підтримує роботу щитоподібної залози і нирок. Визначення його рівнів в комплексі з оцінкою рівнів інших амінокислот використовується для виявлення порушень в обмінних процесах, діагностики лейцинозу.
Лізин грає важливу роль в синтезі колагену і карнітину. Крім того, захищає судини і тканини очей, стимулює імунну систему, сприяє відновленню тканин. Визначення рівнів лізину в комплексі з оцінкою інших амінокислот допомагає у виявленні порушень обмінних процесів, побічно вказує на патологічні зміни в різних органах.
Метіонін бере активну участь в метаболізмі жирів, захищає тканини печінки від надлишку жирів, виводить з організму токсини, захищає від радіації, бере участь в синтезі таурину і цистеїну. Вивчення рівнів метіоніну дає змогу діагностувати порушення обмінних процесів в організмі. Аналіз краще здавати в комплексі з вивченням інших амінокислот.
Орнітин відіграє важливу роль в метаболізмі сечовини. Крім того, виводить з організму токсини, захищає печінку, стимулює імунну систему, регулює діяльність гормону росту і впливає на метаболізм жирів в організмі. Визначення рівнів орнітину в комплексі з оцінкою інших амінокислот допомагає у виявленні порушень обмінних процесів.
Пролін бере активну участь у забезпеченні нормальної роботи шкіри. Також є важливим компонентом колагену, бере участь в синтезі адреналіну, впливає на роботу нервової системи. Дослідження його рівнів дає змогу виявити порушення обмінних процесів в організмі. Аналіз краще здавати в комплексі з іншими амінокислотами.
Саркозин відіграє важливу роль в обміні речовин. Аналіз використовується для діагностики порушень обмінних процесів, депресивних станів. Крім того, є одним з маркерів раку передміхурової залози. Його рівні корелюють з активністю і агресивністю раку простати. Аналіз здається в комплексі з оцінкою рівнів амінокислот, специфічними маркерами раку простати.
Серин — амінокислота, що бере участь в регуляції діяльності печінки, нервової системи, ряду інших органів і систем. Забезпечує синтез інших амінокислот, багатьох ферментів, антитіл, білків, таким чином безпосередньо впливає на обмінні процеси в організмі. Визначення його рівнів використовується для діагностики порушень обміну речовин і захворювань, пов’язаних з ними. Його краще комбінувати з визначенням рівнів інших амінокислот.
Таурин — кінцевий продукт обміну ряду амінокислот. Відіграє важливу роль у забезпеченні нормальної роботи серця, нервової системи, скелетної мускулатури, сітківки очей, системи крові. Аналіз в комплексі з вивченням рівнів інших амінокислот використовується для визначення порушень обміну речовин, діагностики і корекції лікування депресивних станів.
Тирозин є попередником дофаміну і норадреналіну (важливих нейромедіаторів). Відіграє важливу роль в регуляції роботи нервової системи, різних органів ендокринної системи. Крім того, впливає на апетит і настрій людини. Аналіз використовується для виявлення порушень обміну речовин, визначення причин і корекції лікування депресивних станів. Його краще здавати в комплексі з іншими амінокислотами.
Треонін бере участь в метаболізмі жирів і білків. Також забезпечує синтез колагену і еластину, підтримує роботу печінки, центральної нервової системи, серця, м’язової тканини, стимулює імунітет. Визначення рівнів треоніну використовується для діагностики порушень обміну речовин. Його краще здавати разом з іншими амінокислотами.
Триптофан бере активну участь в регуляції діяльності центральної нервової системи. Є попередником серотоніну й мелатоніну. Аналіз широко використовується для діагностики і корекції лікування депресивних станів, безсоння, головних болів, мігрені, синдрому гіперактивності, розладів уваги і пам’яті.
Фенілаланін бере участь в синтезі дофаміну і норадреналіну (головних нейромедіаторів в організмі). Порушення його метаболізму, що призводить до підвищення рівнів, провокує розвиток фенілкетонурії (важкого захворювання, що характеризується затримкою розумового розвитку). Визначення рівнів фенілаланіну широко використовується для діагностики фенілкетонурії, оцінки адекватності її лікування та виявлення інших порушень обміну речовин.
Фосфоетаноламін — проміжний метаболіт амінокислот, що відіграє важливу роль у синтезі ряду речовин. Він бере участь в забезпеченні роботи нервової системи, сприяє синтезу сфінгоміеліна. Аналіз використовується для оцінки обмінних процесів і побічно для діагностики і корекції лікування захворювань з ураженням нервової тканини.
Цистин (стійка форма цистеїну) — одна з ряду замінних амінокислот. Цистеїн грає важливу роль у забезпеченні нормального функціонування шкіри, підтримує розтяжність і еластичність кератину, допомагає виводити з організму важкі метали, забезпечує функціональну активність багатьох білків крові. Вивчення його рівнів може використовуватися для діагностики порушень основного обміну. Аналіз краще здавати в комплексі з оцінкою інших амінокислот.
Цитрулін — амінокислота, що забезпечує в організмі ряд життєво важливих фізіологічних процесів. Бере участь в метаболізмі сечовини та аміаку, процесах енергозбереження, регуляції обмінних процесів, управлінні роботою імунної системи. Вивчення рівнів цитруліну в комплексі з іншими амінокислотами використовується для виявлення порушень обміну речовин, корекції лікування різних захворювань, безпосередньо пов’язаних з обміном речовин.